Charts.cz/Fórum/Jaké jsou hlavní rozdíly ve výnosech mezi státními a korporátními dluhopisy?

Jaké jsou hlavní rozdíly ve výnosech mezi státními a korporátními dluhopisy?

Zajímalo by mě, jak to vlastně je s těmi výnosy u státních a korporátních dluhopisů. Mám pocit, že obojí může mít své výhody, ale co se týče výnosů, tak tam asi budou nějaké zásadní rozdíly. Vím, že státní dluhopisy jsou považovány za bezpečnější investici, protože je vydává stát a tím pádem by měly mít nižší riziko defaultu. Ale na druhou stranu, když se podívám na korporátní dluhopisy, tak ty by mohly nabízet vyšší výnosy, protože firmy samozřejmě potřebují více motivovat investory, aby si jejich dluhopisy koupili. Jenže jak velký je ten rozdíl? Je to jen malá odchylka nebo se to může hodně lišit v závislosti na ekonomické situaci nebo konkrétních firmách? Jaké faktory ovlivňují tyto výnosy a proč bych měl jako investor zvažovat jeden typ nad druhým? A co třeba likvidita těchto dluhopisů? Je lepší investovat do státních nebo korporátních, když chci mít možnost rychle prodat bez výrazných ztrát? Hledám názory na to, co je pro dlouhodobou investici rozumnější. A pokud máte nějaké příklady nebo aktuální trendy, které by mi mohly pomoci lépe pochopit situaci, budu rád. Jaké máte zkušenosti s těmito dvěma typy dluhopisů?

185 slov
1.9 minut čtení
11. 2. 2024
Zuzana Procházková
Zuzana Procházková

Jo, máš pravdu, státní a korporátní dluhopisy se dost liší, hlavně ve výnosech. Státní dluhopisy jsou obecně bezpečnější, protože stát je má šanci splatit i v těžkých časech, ale dostáváš za to menší výnos. Třeba úrok u státních bondů může být kolem 1-3 %, zatímco korporátní dluhopisy můžou dávat klidně 5-7 % a víc, v závislosti na bonitě firmy. Ale zase, čím vyšší výnos, tím větší riziko defaultu. Záleží taky na ekonomické situaci – když je krize, investoři často utíkají ke státním dluhopisům, čímž jim cena roste a výnos klesá.

Když mluvíme o likviditě, státní dluhopisy bývají lépe obchodovatelné. Pokud chceš rychle prodat, státní bondy jsou asi lepší volba. Korporátní dluhopisy můžou mít problém s likviditou v některých případech, obzvlášť u menších firem. No a ještě si dej pozor na to, jaký sektor firma patří – technologie nebo zdraví můžou být stabilnější než třeba energetika.

Takže pokud hledáš stabilitu a nižší riziko, jdi do státních. Pokud ti nevadí víc rizika pro potenciálně vyšší výnosy, zkus korporátní. Osobně bych doporučil mít mix obojího pro vyváženost.

172 slov
1.7 minut čtení
16. 4. 2023
Radek Jílek
Radek Jílek

Hlavní rozdíl mezi státními a korporátními dluhopisy je v riziku a výnosech. Státní dluhopisy, jak říkáš, jsou považovány za bezpečnější, protože stát obvykle neselže. To se promítá do nižších výnosů, protože investoři chtějí nižší kompenzaci za menší riziko. Korporátní dluhopisy naopak bývají riskantnější, zvlášť u menších nebo slabších firem, takže nabízejí vyšší výnosy jako motivaci pro investory. Rozdíl ve výnosech může být značný, hlavně když je ekonomika turbulentní. V době krize se korporátní dluhopisy mohou propadnout víc než státní, což by mohlo v konečném důsledku znamenat ztrátu i pro investory.

Pokud jde o likviditu, státní dluhopisy se obvykle lépe prodávají na trhu, mají větší objem obchodování. Korporátní dluhopisy mohou být likvidnější u známějších společností, ale u těch méně známých to může být horší. Takže pokud plánuješ rychle prodat, státní dluhopisy bych viděl jako lepší volbu.

Co se týče dlouhodobé investice, záleží na tvém rizikovém profilu. Pokud chceš stabilitu a menší riziko, jdi do státních. Pokud jsi ochotný riskovat pro vyšší výnosy, tak korporáty můžou být cesta. Aktuální trendy ukazují větší zájem o ESG korporátní dluhopisy (což je zelené investování), takže to by mohla být také zajímavá oblast. Držím palce v rozhodování!

189 slov
1.9 minut čtení
10. 7. 2023
Vladimíra Ševčíková
Vladimíra Ševčíková
Podobné otázky