Charts.cz/Fórum/Jaké jsou největší riskantní investice v DeFi?

Jaké jsou největší riskantní investice v DeFi?

V poslední době se hodně mluví o decentralizovaných financích, tedy DeFi, ale je jasné, že s jejím rozvojem přichází i spousta rizik. Je to vlastně taková divoká jízda, kde se objevují nové projekty a platformy téměř každý den. Ale co když se rozhodneme investovat do těchto DeFi projektů? Jak poznáme, co může být opravdu nebezpečné? Myslím si, že většina z nás slyšela o tom, jak rychle se můžou peníze ztratit, když do něčeho vlezeme bez pořádného prozkoumání. Jaké faktory tedy určují, které investice jsou v DeFi fakt riskantní? Je to třeba nedostatek regulace, nebo spíš možnost hacknutí smart kontraktů? Všichni víme, že v kryptoměnovém světě je důležitá transparentnost, ale co když nějaký projekt slibuje vysoké výnosy a přitom má neprůhledné operace? A co teprve ty různé yield farming platformy nebo liquidity pools? Na první pohled vypadají lákavě a mohou nabídnout skvělé zhodnocení našich investic, ale kolik z nás si je vědomo všech skrytých rizik? Třeba otázka, jaký je skutečný tokenomický model projektu, může hrát zásadní roli. Jaké další varovné signály bychom měli sledovat při posuzování potenciálních investic v tomto dynamickém prostředí? Vím, že každý investor má jiné preference a toleranci k riziku, ale zajímalo by mě, co považujete za největší hrozby v DeFi a jakými konkrétními příklady byste mohli ilustrovat své názory. Kde začít a jak se vyhnout těm největším pastem? Jak říkám, DeFi je vzrušující oblast plná příležitostí i nebezpečí a chtěl bych slyšet vaše názory na tohle téma.

240 slov
2.4 minut čtení
10. 12. 2022
Josef Chalupa
Josef Chalupa

Při investování do DeFi je fakt hodně věcí na pozoru. Prvním velkým rizikem jsou hacky smart kontraktů. Třeba v roce 2021 se stalo hodně útoků, které vybraly miliardy z různých projektů. Když ti někdo ukradne peníze, tak je to prostě konec. Dále tu máme rug pulls, což je když tým za projektem vezme peníze a zmizí. To se stalo například s několika novými tokeny, co slibovaly neuvěřitelné výnosy. Pak je tu problém s nedostatečnou regulací a nekontrolovatelnými projekty, kde nevíš, kdo za tím stojí. Někdy ani nemáš jasno v tokenomice, což může znamenat, že projekt nemá dlouhodobou udržitelnost. Taky je důležité sledovat likviditu; pokud není dostatek likvidity v liquidity poolech, můžeš mít problém s výběrem svých peněz. Nakonec, když vidíš něco, co vypadá moc lákavě, vždycky se zamysli dvakrát – vysoké výnosy většinou znamenají vysoké riziko. Celkově platí: důkladný průzkum a zdravý rozum jsou klíčem k tomu se vyhnout pastem.

150 slov
1.5 minut čtení
24. 11. 2024
Vladimíra Kubíčková
Vladimíra Kubíčková

Jo, DeFi je fakt divoká jízda a riskantní investice tu číhají na každém rohu. První věc, co mě napadá, je nedostatek regulace. Mnoho projektů se může tvářit slibně, ale když se podíváš blíž, zjistíš, že tam chybí transparentnost. Hacknutí smart kontraktů je další velký problém – i když se to zdá jako bezpečné, pak stačí malý bug a peníze jsou fuč.

Yield farming a liquidity pools? To jsou výnosy, který lákají, ale většina lidí neví, co všechno za tím stojí. Musíš prostě koukat na tokenomiku projektu – pokud je tam nějaký podezřelý model nebo nedostatečná podpora komunity, je lepší se tomu vyhnout.

A další varovný signál? Příliš dobré nabídky. Když něco vypadá jako zázrak, je dobré být opatrný. Vždycky se dívej na tým za projektem a jejich předchozí úspěchy nebo neúspěchy. Zkrátka, udělej si domácí úkol a nezapomeň, že v DeFi je riziko vždycky přítomné.

146 slov
1.5 minut čtení
12. 5. 2022
Karel Kopecký
Karel Kopecký