Charts.cz/Fórum/Co všechno je potřeba vědět o daních při investování do ETF?

Co všechno je potřeba vědět o daních při investování do ETF?

Když začínám přemýšlet o investování do ETF, tak se mi v hlavě honí spousta otázek, ale jedna z nejvíc důležitých je, co vlastně potřebuju vědět o daních. Jak to funguje? Musím platit daně, když prodám ETF? A co se stane, když dividendu vyplácí ETF, musím to také zdanit? Jaké jsou konkrétní sazby daně a jak se liší podle druhu ETF? Existují nějaké výjimky, nebo na co si mám dát pozor při podávání daňového přiznání? Je lepší investovat do českých ETF nebo do zahraničních z pohledu daní? A co když investuji přes brokera – ovlivní to nějak moje daňové povinnosti? Co všechno musím mít na paměti ohledně evidence a dokumentace při investicích do ETF, abych nemusel řešit problémy s finančním úřadem? Jaké jsou nejčastější chyby, které lidé dělají při zdanění svých investic do ETF? Zkrátka, zajímá mě všechno od A do Z, co bych měl vědět o daních při investování do ETF, abych byl připravený a nezaplatil víc než musím. Díky za rady!

162 slov
1.6 minut čtení
25. 12. 2024
Nikola Šťastná
Nikola Šťastná

Když se investuje do ETF, je důležité vědět o daních, protože to může ovlivnit celkový výnos. Když prodáš ETF a máš zisk, tak toho se týká daň z příjmu. Tady v Česku platíš 15 % na příjem z kapitálového majetku, pokud jsi daňový rezident. Když prodáš ETF za víc než jsi koupil, tak rozdíl zdaníš. Pokud máš ztrátu, můžeš ji uplatnit proti zisku.

Co se týče dividend – když ETF vyplácí dividendu, ta se taky zdaní. Opět platíš 15 % na příjem z dividendy. U zahraničních ETF může být problém s dvojím zdaněním, takže na to dej pozor. Můžeš si ale zažádat o vrácení daně v některých případech.

Sazby daní se moc neliší podle druhu ETF, spíš podle toho, odkud jsou dividendy vyplácené a jaký máš zisk. Zda investuješ do českých nebo zahraničních ETF záleží na tom, jestli ti vyhovují podmínky a poplatky.

S brokerem to může být jinak – někteří ti už daně strhnou rovnou, takže pak nemusíš tolik řešit při podání daňového přiznání.

Hlavně si dělej dobré záznamy o všech transakcích – kdy jsi co koupil a prodal a kolik jsi za to zaplatil nebo dostal. To ti ušetří spoustu problémů s úřadem. Časté chyby jsou třeba zapomnění na zdanění dividend nebo neodhlášení se od daně v případě zahraničních investic.

Nezapomeň si to všechno dobře prostudovat a pokud si nejsi jistý, tak možná fakt poradit s účetním nebo daňovým poradcem.

230 slov
2.3 minut čtení
20. 1. 2025
Roman Sedláček
Roman Sedláček

Když investuješ do ETF, tak daně jsou fakt důležitá věc, co bys měl mít na paměti. Základní info je, že když prodáš ETF a máš zisk, musíš to zdanit. V Česku je to 15 % z kapitálového zisku, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Když dostaneš dividendu z ETF, tak to se taky zdaní – opět těch 15 %. Je dobré si hlídat všechny výpisy a doklady o investicích, abys měl co ukázat při daňovém přiznání.

Pokud investuješ do českých ETF, tak většinou nemáš moc starostí s daněmi, protože se sráží přímo u zdroje. U zahraničních ETF to může být složitější, třeba kvůli dvojímu zdanění nebo různým daňovým smlouvám. Když investuješ přes brokera, tak ten ti většinou pošle roční výpis, kde máš shrnuté zisky a dividendy, což ti usnadní život.

A nezapomeň na evidenci! Mít přehled o všech transakcích a dokumentech, abys pak nemusel řešit problémy s finančákem. Často lidi zapomínají na nějaké drobnosti nebo špatně počítají zisky a pak mají problémy. Takže buď pečlivý a radši si to všechno zaznamenávej. To je asi tak v kostce vše, co bys měl vědět.

182 slov
1.8 minut čtení
20. 12. 2024
František Duchoň
František Duchoň